title: Thin Film Coater (TFC200-400)
url: "https://www.automatic-research.de/printing/thin-film-coater-tfc200-400/"
date: 2022-09-08
modified: 2022-11-22
lastUpdated: 2025-10-06
---
# Thin Film Coater (TFC200-400)
1. [Home](https://www.automatic-research.de/)
2. [Printing](https://www.automatic-research.de/printing/)
3. Thin Film Coater (TFC200-400)
     ### Printing Tool for Research and Development
- Slot die coating and doctor blading with one device
- Printed solar cells and LEDs
- From lab scale to DIN A4 / letter size area
- Printing funtional films with precision down to the nanometer regime
- Coating speed 1 - 100 mm/s in 0.1 mm/s steps
- Useable with almost all available applicators
- Slot die coating heads and mounts + doctor blade with adjustable gap available
- Heated (vacuum) plate with up to 150 °C + slot die: heating operations for coating inks and heads
### See also
- [Consumables](https://www.automatic-research.de/printing/consumables/)
---
  Thin Film Coater TFC200-400
=============================
 #####  The smart way to start your upscaling research
    ### Size and Hotplate Options
| Art. No. | Description |
|---|---|
| TFC200 | Film appicator small 200×300 mm² |
| TFC300 | Film applicator middle 300×400 mm² |
| TFC400 | Film applicator large 400×500 mm² |
| TFCXXXH | With hot plate |
| TFCXXXVH | With vacuum hot plate and vacuum pump |
 ###  Adjustable Doctor Blades
| Art. No. | Description |
|---|---|
| DB200 | Small – length 200mm |
| DB300 | Large – length 300mm |
 ###  Slot-Die Applicators and Coating Heads
 ### Key Features
- Transform a film applicator into a slot-die printer
- Height adjustment over more than 6 mm
| CS100 | Control system for the whole slot die coating process with software and PC |
| SA80 | Slot die applicator for 80 mm coating head |
| SC80 | Coating head 80 mm |
| SH80 | Heating system for coating head 80 mm incl. ink and pipe heater – 4 temperature controllers for individual heating |
| SA150 | Slot die applicator for 150 mm coating head |
| SC150 | Coating head 150 mm |
| SH150 | Heating system for coatig head 150 mm incl. ink and pipe heater – 4 temperature controllers for individual heating |